Čo vaša pokožka potrebuje a čo skutočne dostáva?
Viete čo je to klasický krém, ktorým si natierate tvár a telo? Nie je to jasne definovaný pojem, ale vo všeobecnosti platí, že v kozmetike sa krémom nazýva emulzia vody a oleja, prípadne masla. Produkty na olejovej báze sa spravidla nazývajú balzamy. Našľahané balzamy sú v súčasnosti veľmi obľúbené a sú krásne penovo krémové. Môžeme ich teda nazvať krémom? Pokojne môžeme, veď majú krémovú konzistenciu. Takže nie je krém ako krém. Prečo teda nepoužívať ten, ktorý obsahuje vodu?
Pre vysvetlenie sa vrátime späť ku emulzii. Predstavte si svoju pleť, podráždenú, unavenú, mdlú, bez života. Chytáte sa všetkého, aby sa jej stav zlepšil. V tom narazíte na krém, ktorého zloženie vám sľubuje bohatú dávku vitamínov a iných zázračných bioaktívnych látok, ktoré sú prítomné v panenských, za studena lisovaných olejoch. Krásna predstava prvej pomoci vašej pleti a rýchleho účinného zázraku. Po nanesení krému a ani po niekoľkých dňoch sa sľubovaný zázrak nekoná. Váš problém s pleťou vás trápi ešte viac. Pýtate sa prečo? Dôvod je jednoduchý. Pravdou je, že pozitívne vlastnosti tých úžasných látok sa pri procese výroby vášho krému zmenili alebo dokonca boli úplne zničené.
Kde nastala chyba? Emulzia v podobe pleťového krému alebo telového mlieka vzniká zmiešaním vody a oleja, za pomoci emulgátora. Ak ste sa dostali až k týmto riadkom, asi ste spolu s nami naladení na „prírodnú vlnu“. Budeme sa teda baviť o skutočne prírodnej kozmetike a tú parafínovú, s priehrštím chemikálií nebudeme brať do úvahy. Čisto prírodná kozmetika, pri výrobných procesoch akceptuje len prírodné emulgátory. Sú to zlúčeniny získané predovšetkým z olivového alebo kokosového oleja. Patria tam aj rastlinné vosky alebo včelí vosk. Tie pokožke nijako neškodia. Práve naopak, napr. včelí vosk je vzácny pre svoje regeneračné účinky.
Pri výrobe však narážame na problém. Aby mohli pôsobiť ako emulgátor, musia byť v tekutej podobe. Tento stav dosiahnu až pri zohriatí na teplotu 70 °C. Pri výrobe krému sa musia rozpustiť v oleji. Ak olej zohrejeme na takúto teplotu, v žiadnom prípade nebude mať kvalitu a vlastnosti oleja lisovaného za studena. To je dôvod, prečo váš krém v skutočnosti neobsahuje sľubované benefity a nemá želané účinky pri probléme s pleťou. Látky, ktoré by mali liečiť a pomôcť problematickej pleti, sa pri výrobe jednoducho stratia. Je to zároveň dôvod, prečo nepoužívať klasický krém, ak chceme vidieť výsledky a vrátiť našej pleti vitalitu a mladistvý vzhľad. Nehovoriac o tom, ak potrebujeme skutočne vyriešiť nejaký problém s pleťou, ktorý nás dlhodobo trápi.
Ako bolo spomenuté, krém je teda zmes vody a oleja. Pre dobrú predstavivosť to môžeme prirovnať ku polievke alebo podľa konzistencie, skôr ku prívarku. Určite súhlasíte, že akákoľvek polievka alebo prívarok vydržia bez skladovania v chladničke maximálne 1-2 dni. Každý krém preto obsahuje vodnú zložku s konzervantami, ktoré majú zabrániť ich pokazeniu a znehodnoteniu. V prírodnej kozmetike sú viaceré takéto konzervanty schválené. Uvedieme napr. kyselinu benzoovú ,sorbovú, benzyl alkohol a podobne. Poviete si, dobre, veď práve tieto sa pridávajú aj do potravín. Áno máte pravdu. Ale ruku na srdce, ak ste sa rozhodli hľadať naozaj prírodné produkty, asi nebudete zástancom ani potravín, ktoré tieto konzervanty obsahujú. Alebo sa mýlime?
Čo teda na pokožku používať, alebo jednoducho povedané, čím sa krémovať? Odpoveď je jednoduchá. Iba čisté panenské oleje a krémy bez vody sú to pravé orechové pre našu pleť. Musíme si však uvedomiť, že pokožka potrebuje okrem výživy aj hydratáciu a preto musíme vždy aplikovať oleje a olejové produkty na vlhkú až mokrú pokožku a jemne vmasírovať. Ešte lepšie urobíme, ak si pleť zvlhčíme kvalitnou kvetovou vodou. Tento spôsob „krémovania“ olejom je vhodný pre akýkoľvek typ pleti. Každý typ si vyžaduje výživu v podobe iného druhu oleja. Pre mastnejšiu alebo aknóznu pokožku sú vhodné „ľahšie“ a rýchlo vstrebateľné oleje ako lieskovcový alebo hroznový. Mastnejšie oleje, napr. avokádový alebo argánový sú dobré pre zrelú a suchú pleť. Ak máte zmiešaný typ pleti, bude pre vás vhodný marhuľový olej. Mandľový olej je pre citlivú pleť. Ako liečivý balzam pôsobí ovsený olej na ekzematickú pokožku.
Možno si teraz poviete, dobre, ale ako dodám pleti aktívne účinné látky prítomné v niektorých krémoch. Máte pravdu, látky ako napr. kyselina hyalurónová sú rozpustné a aktívne len vo vode. Krém, ktorý neobsahuje vodnú zložku nemôže obsahovať ani tieto komponenty. Akým spôsobom ich teda doprajeme našej pleti? Novodobá prírodná kozmetika má odpoveď aj na túto otázku. V tomto prípade je potrebné použiť prírodné sérum s aktívnymi látkami rozpustenými vo vode a následne aplikovať panenský olej, lisovaný za studena. Prípadne olejový elixír s bioaktívnymi látkami rozpustnými v tukoch, ako napr. koenzým Q10.
Naša rada na záver znie: „krémujte“ sa touto delenou formou – najprv voda, potom olej nanášaný na mokrú pokožku. Týmto spôsobom aplikácie vaša pleť dostane účinné a dôležité látky, bez toho, aby bola zaťažená konzervantami a inými škodlivými látkami. Možno je táto metóda časovo náročnejšia, ale verte, stojí za to. Venujte svojej pokožke čas a ona sa vám za to poďakuje zdravým a dokonalým vzhľadom.